Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
DIETA SKROJONA NA MIARĘ! 0
18.jpg

Właściciele psów często poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co powinien jeść ich pupil i jaka jest najlepsza dla niego dieta. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona, to mamy dla Ciebie niespodziankę! Rozpoczynamy cykl publikacji “Dieta skrojona na miarę”, w którym szczegółowo omówimy wymagania żywieniowe najpopularniejszych ras psów. Obalimy powielane mity i wskażemy Ci najważniejsze zasady, których powinieneś przestrzegać, jeśli chcesz zapewnić swojemu przyjacielowi zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Na pierwszy ogień przyjrzymy się temu, co powinno się znaleźć w misce przedstawicieli rasy Yorkshire Terrier.

Pies do zadań specjalnych

Choć dziś yorki postrzegane są jako psy salonowe, które większą część doby spędzają na wygodnej kanapie, to pierwotnie rasa ta stworzona była do zupełnie innych celów. Yorkshire Terriery pojawiły się w połowie XIX wieku i przypuszcza się, że ich prawdopodobnymi przodkami były: maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier, Clydesdale Terrier i Skye Terrier. Swoją nazwę zawdzięczają małemu hrabstwu z północy Wielkiej Brytanii - Yorkshire - gdzie po raz pierwszy wyhodowane zostały szczeniaki tej rasy. W dziewiętnastowiecznych miastach yorki pełniły rolę szczurołapów. Ich głównym zadaniem było tępienie plag myszy i szczurów, które panoszyły się w domach ubogich robotników i rzemieślników. Yorki dobrze spełniały tę rolę, ponieważ są to psy energiczne, zwinne, ceniące sobie ruch na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Miasto od niemal zawsze było ich naturalnym środowiskiem, więc nic dziwnego że także dziś są tak często wybierane przez mieszkańców dużych aglomeracji.

Potrzeby żywieniowe yorków

Podstawą diety Yorkshire Terrierów powinno być oczywiście dobrej jakości mięso. Zbilansowana dieta powinna im zapewniać 60 - 70% składników białkowych, 25 - 35% węglowodanów i 5 - 10% tłuszczów. Białka dostarczają przede wszystkim różne rodzaje mięsa, które powinny się znaleźć z jadłospisie yorka. Podawaj swojemu psu wołowinę, cielęcinę, drób, jagnięcinę i filetowane ryby. Mięso powinno być drobno posiekane, a każdy posiłek wzbogacony owocami, warzywami i odpowiednimi suplementami zaspokajającymi niedobory. Yorki mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, w związku z czym każde nawet najdrobniejsze odstępstwo od zdrowej diety, może się negatywnie odbić na ich zdrowiu. Psy tej rasy często bywają wybredne, więc warto zadbać o to aby każdy posiłek miał w miarę możliwości jednolitą konsystencję, tak by piesek zjadał wszystko a nie wybierał tylko co lepsze kąski. Yorki mogą być karmione posiłkami przygotowywanymi w domu, ale jeśli nie masz czasu na samodzielne gotowanie spokojnie możesz podać swojemu ulubieńcowi gotową karmę. My polecamy Ci Dogs Plate Active, która w swoim składzie zawiera aż 73% wysokiej jakości mięsa drobiowego i wołowego. Ponadto wzbogacona jest o kolagen dbający o stawy Twojego aktywnego yorka, liofilizowaną małżę zieloną wspomagającą kondycję skóry, a także suszona pulpę z owoców róży, będącą wartościowym źródłem cennej witaminy C.

Jak często karmić Yorkshire Terriera?

Częstotliwość podawania posiłków jest w głównej mierze uzależniona od wieku zwierzaka. Szczeniętom yorków, które ukończyły 6 tydzień życia i nie są już karmione mlekiem matki, posiłki powinny być podawane pięć razy dziennie. Takie zapotrzebowanie jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ psi organizm do czwartego miesiąca życia znajduje się w fazie bardzo intensywnego wzrostu. Po ukończeniu 12 tygodnia życia, liczbę posiłków należy zmniejszyć do trzech dziennie, a dwa posiłki będą optymalną ilością dla półrocznych i starszych yorków. Warto dbać o odpowiednią rutynę karmienia i serwować jedzenie o mniej więcej stałych porach. Przedstawiciele tej rasy często mają tendencję do nadprogramowych kilogramów. Aby temu zapobiec pies nie powinien mieć stałego dostępu do resztek jedzenia, których nie skonsumował podczas posiłku.

Czego należy unikać?
Choć komponując dietę yorka można opierać się na naprawdę bardzo wielu zróżnicowanych składnikach i produktach, są oczywiście rzeczy których należy bezwzględnie unikać. Należą do nich między innymi podroby. W wątróbce czy nerkach, gromadzą się szkodliwe metale ciężkie, które mogą odkładać się w organizmie Twojego pupila, a w efekcie negatywnie wpływać na jego zdrowie. Płuca z kolei mają niską wartość odżywczą i posiłek przygotowany na ich bazie może nie zaspokoić potrzeb żywieniowych yorka.

Generalnie warzywa są niezbędne w diecie psa, ale warto wybierać je z rozwagą. Z niektórych z nich - jak z tych powodujących wzdęcia - lepiej zrezygnować. Omijaj zatem wszelkie warzywa kapustne, groch czy kukurydza.

Niepożądanym składnikiem w diecie Twojego czworonożnego przyjaciela jest także mleko. Psy, zresztą jak każde inne ssaki, powinny je spożywać tylko na wczesnym etapie swojego życia, kiedy karmione są przez matkę. Dorosłe osobniki bardzo źle na nie reagują, gdyż mleko ulega w jelitach procesom fermentacyjnym, co może prowadzić do występowania biegunek.

Nie należy podawać także kości drobiowych, których ostre odłamki mogą uszkodzić psie jelita, a także resztek posiłków przygotowanych z myślą o ludziach. Zawierają one dużo soli, intensywnych przypraw i konserwantów, które mogą rozregulować układ pokarmowy psa.


Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać komponując jadłospis dla Yorkshire Terriera. Możesz być pewien, że dzięki ich przestrzeganiu Twój przyjaciel będzie okazem zdrowia, nie zabraknie mu energii i przez długie lata pozostanie w dobrej kondycji. A Ty, jak żywisz swojego yorka? Jeśli masz opracowany sprawdzony jadłospis, lub jakieś spostrzeżenia odnośnie żywienia przedstawicieli tej rasy, to koniecznie się nimi podziel.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium